BASKI GÖREN KADINLARIN HİKAYESİ
“UYANDIĞIMDA SESİM YOKTU”
TÜRKİYE’DE İLK KEZ SAHNELENİYOR!

Dünyanın birçok ülkesinde kapalı gişe oynayan ve baskı gören kadınların hikayesini konu alan “Uyandığımda Sesim Yoktu” oyunu Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşuyor.

REJİ KOLTUĞUNDA TAMER LEVENT VAR!

Yapımcılığını Bu Yapım’ın üstlendiği ve usta yönetmen Tamer Levent rejisiyle seyircinin karşısına çıkacak olan oyun, Burcu Görek ve Dilara Gül’ün performanslarıyla hayat buluyor. “Uyandığımda Sesim Yoktu”, modern kadının kafasındaki iç çatışmayı, ikircikli halini, fiziksel, grotesk, epik, dramatik tiyatro yaklaşımlarıyla ve akapella yardımıyla çağdaş bir anlatıma kavuşturuyor.
Bir sabah uyandığında annesinin öldüğünü öğrenen Cassandra, annesi için hazırlaması gereken anma konuşması üzerinden içine düştüğü yalnızlıkla birlikte kadına yönelik her türlü baskı ve şiddeti sorgulamaya ve özeleştiri yapmaya başlar. Bastırılmış kişiliğinin yarattığı başkaldırıyla, erkeklerde normal görülen davranışların kadınlarda anormal görülebileceği tepkisini de gösteren oyun; açık bir şekilde baskı gören, örtülü bir baskının içinde kendini bulan, yaşadığı birçok korku ve toplumun ona dayattıklarından dolayı kendini ifade edemeyen, sesleri kısılmış, hırpalanmış, hatta canice öldürülmüş kadınların hakları için yazılmış bir başkaldırı oyunu.

Kanada, Birleşik Krallık ve Amerika başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde kapalı gişe oynayan “Mouthpiece” oyunu, “Uyandığımda Sesim Yoktu” adıyla 6 Şubat Perşembe günü saat 20:30’da Koma Sahnesi’nde düzenlenecek prömiyerle ilk kez Türkiyeli tiyatro severlerle buluşacak.


Çağdaş ve fiziksel tiyatronun yeni yazılmış en iyi örneklerinden olan oyun, farkındalık sahibi Kanadalı bir kadının tepkisinin, Türkiye kadınından farklı olmadığının da kanıtı.

YILIN EN İYİ OYUNU SEÇİLDİ !

Orijinal adıyla “Mouthpiece”, 2016-2017 sezonunda “Toronto Tiyatro Eleştirmenleri” tarafından “Yılın En İyi Kanada Oyunu” seçildi.
2017 yılında Edinburg Fringe Festivali’nde pek çok ödülün sahibi oldu.

OYUNUN KÜNYESİ

tamer

Tamer Levent

Yönetmen

sss

Burcu Görek

Oyuncu

dilara

Dilara Gül

Oyuncu

Amy Nostbakken
&
Norah Sadava

Yazan

Gökçenur Şehirli

Çeviren 

Utku Demirkaya

Koreograf

Batınhan Altun

Müzik Direktörü

Selen Çakırhan

Işık

Fatoş Aydoğdu

Kostüm

Fethi Karaduman

Fotoğraf

Berkcan Okar

Afiş Tasarım

Başak Bilge Kutlu

Reji Asistanı

Gülşah Bayram & Işıl Karacan

Asistanlar